Organizers and Committees

Organizing institutions:

  • Malopolska Branch of the Polish Information Processing Society,
  • Department of Computer Science, AGH University of Science and Technology,
  • Academic Computer Centre Cyfronet AGH,
  • Faculty of Computer Science and Telecommunications, Cracow University of Technology,
  • Institute of Computer Science, Pedagogical University of Krakow.

Steering Committee:

  • Marek Bolanowski, Rzeszow University of Technology, Poland
  • Stanislaw Jarzabek, Bialystok University of Technology, Poland
  • Piotr Kosiuczenko, Military University of Technology in Warsaw, Poland
  • Lech Madeyski, Wrocław University of Science and Technology, Poland
  • Michał Smialek, Warsaw University of Technology, Poland
  • Mirosław Ochodek, Poznań University of Technology, Poland
  • Aneta Poniszewska-Maranda, Lodz University of Technology, Poland
  • Bogumiła Hnatkowska, Wrocław University of Science and Technology, Poland

Conference Co-ordinator:

  • Marian Bubak

Organizing Committee Chair:

  • Jerzy Jaworowski

Members:

  • Finance Chair – Wojciech Folta, Marek Valenta
  • Industry Contact Chair – Paweł Jarosz
  • Conference Communication Platform Chair – Marcin T. Ślęczek
  • Social events Chair – Beata Chodacka, Anna Stolińska
  • Publicity, website Chair – Robert Pająk
  • Members – Piotr Nowakowski, Alicja Pituła, Mateusz Tokarz

Program Committee Chair

  • Renata Słota

Members:

  • Proceedings Chair – Jarosław Koźlak
  • Student Projects Competition Chair – Jacek Dajda
  • Support for Organization PC in Topics – Maciej Malawski
  • Workshops and Tutorials Chairs – Marek Kasztelnik
  • Research University Initiative Liaison – Tomasz Pełech-Pilichowski
  • Chairs of topics
    • Topic 1: Modeling in software engineering – Piotr Kosiuczenko (WAT)
    • Topic 2: Software Engineering Processes, Practices, methods, and Tools – Lech Madeyski (PWr), Bogumila Hnatkowska (PWr), Miroslaw Ochodek (P Poz)
    • Topic 3: Automating software engineering – Michał Śmiałek (PW)
    • Topic 4: SE for network services and clouds – Bartosz Walter (PCSS & PPoz)
    • Topic 5: Web and Mobile Software Development – Aneta Poniszewska-Marańda (P Lodz)
    • Topic 6: Software engineering for Particle Physics – Jacek Otwinowski (IFJ, CERN))
    • Topic 7: Software engineering for Quantum Computing – Katarzyna Rycerz (AGH)
    • Topic 8: Software engineering for Computational Medicine – Maciej Malawski (Sano Centre, AGH)
    • Topic 9: Software engineering for Real-Time, Embedded Systems and Cyber-Physical Systems – Tomasz Szmuc (AGH)
    • Topic 10: Software engineering for IoT, I4.0 and PCN systems – Marek Bolanowski (P Rzesz)
    • Topic 11: Software systems for law, business and administration – Tomasz Pełech-Pilichowski (AGH)
    • Topic 12: Software Engineering in Education – Jakub Swacha (U Sz)
  • Program Advisory Members – to be completed